• Kedainiu Kriteriumas plakatas (002).jpg

 

 

Jau rugpjūčio 8 dieną į Kėdainius sugužės gausus burys dviračių sporto profesionalų ir mėgėjų – mat šią dieną Kėdainių senamiesčio gatvėmis nusidriekusia trasa varžysis Lietuvos dviračių plento žiedinių lenktynių (kriteriumo) čempionato dalyviai, taip pat vyks ir mėgėjų bei veteranų varžybos. Šios dviračių sporto šventės organizatoriai yra Lietuvos dviračių sporto federacijos atstovai, kurie bendradarbiaudami su Kėdainių rajono savivaldybės atstovais, Kėdainių driračių sporto klubu „VeloRatai“ kėdainiečiams ir miesto svečiams žada ne tik azartiškas lenktynes – kriteriumo varžybų formatas yra bene patraukliausias dviračių lenktynių formatas žiūrovui, bet ir smagias 3-6 metų vaikų lenktynes, muzikinio albumo „Tour de France“ pristatymą, smagius konkursus ir loterijas renginio žiūrovams. Apie tai, ko dviračių šventės metu gali tikėtis jos dalyviai ir žiūrovai, mums sutiko papasakoti vienas renginio organizatorių Lietuvos dviračių sporto federacijos gerenalinis sekretorius Stasys Petrauskas.

-Pradėkime nuo idėjos. Kodėl Lietuvos kriteriumo čempionatas vyksta Kėdainiuose?

-Planuodami šių metų dviračių sporto varžybų kalendorių, kurį, deja, gerokai pakoregavo COVID-19 pandemija, gavome dviračių sporto bendruomenės narių „užuominų“, jog Kėdainiai turi iniciatyvią dviratininkų bendruomenę, savivaldybės palaikymą aktyviam gyventojų užimtumui ir, žinoma, unikalų miesto senamiestį, kurį apžiūrėti verta kiekvienam turistui. Būtent kriteriumo varžybų formatas dėl dviračių lenktynių žiedine miesto gatvėmis besidriekiančia trasa yra patrauklus stebėti žiūrovams – dažnai matai lenktynių trasoje ratais važiuojančius dviratininkus, matai nuolatinę jų kovą tarpiniuose finišuose, matai, kaip greitai įveikiamos siauros gatvelės ar statesni posūkiai. Ir visa tai stebėti gali šalia lenktynių trasos įsikūrusioje kavinėje, užkandžiaudamas ar gurkšnodamas kavą... Kai savo idėja surengti dviračių sporto šventę Kėdainiuose pasidalinome su vietinės dviračių sporto bendruomenės atstovais, sulaukėme kvietimo į Kėdainių rajono savivaldybę. Pristatėme savo renginio viziją, siekį turėti panašią dviračių sporto šventę kasmet bei sulaukėme savivaldybės administracijos palaikymo, kuris netrukus virto renginio organizavimo partneryste, už kurią esame labai dėkingi.

-Organizuoti dviračių lenktynes miesto gatvėmis turėtų būti nemenkas iššūkis dėl eismo ribojimų, trasos aptvėrimų, automobilių statymo gatvėse ribojimų. Ar tokie iššūkiai bus lengvai įveikiami?

-Žinoma, tai nėra paprasta. Tik savivaldybės ar policijos nurodymų nepakanka. Reikia visos bendruomenės ir visų gyventojų supratingumo. Tikimės, jog centre šalia busimų lenktynių trasos gyvenantys kėdainiečiai supras, jog eismo ribojimai lenktynių dieną yra tik laikinas nepatogumas, tačiau jie yra būtini vardan lenktynių dalyvių saugumo. Pažymėtina, jog renginio metu trasoje budintys savanoriai kritiniu atveju (nelaimės atveju, būtino pravažiavimo atveju) tam tikrais momentais atskiruose trasos vietose praleis pravažiuoti šalia trasos gyvenančius gyventojus, tačiau prašymas suvokti, jog jei lenktynių dieną automobiliu suplanuosiu vyktį į parduotuvę kelis šimtus metrų, būtų rekomendacija tą kelią įveikti pėščiomis ar dviračiu. Pavyzdžiui, Belgijos miesteliuose, kuriuose panašios lenktynės tampa tikra švente tiek nuolatiniams gyventojams, tiek miesto svečiams, eismas lenktynių dieną tam tikroje teritorijoje yra tiesiog aklinai uždaromas ir niekas nesuka dėl to sau galvos, nes viskas daroma vardan šventės. Labai labai tikimės, jog kėdainiečiai taip pat bus svetingi ir supratingi.

- Kas lenktyniaus varžybose?

-Šalies čempionato varžybose startuoti gali tik vadinamąją UCI (Tarptautinė dviračių sporto sąjunga) licenciją, kurią Lietuvoje išduoda Lietuvos dviračių sporto federacija (LDSF) turėtojai. Tačiau ją gali įsigyti tiek profesionalai, tiek mėgėjai (vadinamąją „mėgėjo“ licenciją). Šalies čempionate varžysis vaikai, jaunučiai, jauniai, jaunimas ir mūsų elitas. Jiems būtina turėti UCI licenciją. Siekdami pritraukti kuo daugiau mėgėjų, organizuojame ir dviračių mėgėjų bei veteranų lenktynes. Tiek mėgėjai, tiek veteranai gali varžytis šiose kriteriumo varžybose. Tikslios mėgėjų ir veteranų amžiaus grupių ribos bus paskelbtos likus dviems dienoms iki varžybų, pasibaigus varžybų dalyvių registracijai. Kaip mėgėjas gali startuoti bet kuris dviračių sporto mėgėjas ar mėgėja, tam UCI licencija nėra būtina. Visą informaciją apie varžybų dalyvių registraciją rasite interneto svetainėje www.ldsf.lt.

-Šventės metu vyks ir 3-6 metų vaikų dviratukų, triratukų, balansinių paspirtukų lenktynės. Galite plačiau papasakoti apie jas?

-Didžiosios Rinkos aikštėje šalia miesto bibliotekos bus įrengta apie 50 m. ilgio trasa mažiausiems lenktynių dalyviams. Bus dvi amžiaus grupės: iki 4 metukų imtinai ir 5-6 metų vaikai. Galima lenktyniauti dviratuku, triratuku, balansiniu dviratuku ar net paspirtuku. Vienintelė sąlyga – mažasis lenktynininkas turi turėti savo transporto priemonę ir šalmą. Visi dalyviai bus pavaišinti ledais, prizininkai ir jauniausias dalyvis /-ė – medaliais ir organizatorių įsteigtais prizais. Šių lenktynių šūkis: „Nors dar mažas aš esu, lenktyniauti dviračiu smagu“. Vaikų lenktynės vyks nuo 16.00 val. Registruotis joms galima jau dabar.

-Renginio metu bus pristatytas ir unikalus „Tour de France“ lenktynėms skirtas muzikos albumas. Galite plačiau apie tai?

-Kaip teigia albumo pristatytojas Vidas Sabulis, nors ir kaip tai būtų neįtikėtina, per muziką galima publiką supažindinti su dviračiu sportu. Anot jo, šis albumas, kuris bus transliuojamas per patefoną (kas taip pat yra unikalu), bus lydimas, tikimės, ne tik muzikologo, bet ir realaus „Tor de France“ lenktynių dalyvio lietuvio komentarų.

-Vyks ir kiti konkursai žiūrovams, loterija. Ką bus galima laimėti ir kuo ketinate nustebinti žiūrovą?

-Lenktynių metu organizuosime smagius konkursus žiūrovams, loteriją, kurios metu „pralošime“ skaniųjų prizų, dviratininko aprangos, na, o laimingiausiam dalyviui padovanosime super prizą – išskirtinį rankinį laikrodį „Vostok-Europe“ su dviračių simbolika, lygiai tokį, kokį gauna Lietuvos dviračių sporto nacionalinių čempionatų laimėtojai ir prizininkai.

-Ką Jūs pasakytumėte tiems, kurie turi dviratį ir dvejoja, ar verta dalyvautų mėgėjų varžybose?

-Dalyvauti mėgėjų varžybose ir dar dalyvauti kriteriumo varžybose unikalaus Kėdainių senamiesčio gatvelėmis - išties nepakartojama patirtis. Reikia tik dviračio ir pasiryžimo. Tačiau tas dviratis nebūtinai turi būti labai profesionalus ar labai brangus. Juk čia svarbiausia – gera dalyvio emocija, varžymosi azartas, draugų, artimųjų palaikymas.

-Ko reikia, kad dviračių šventė pavyktų?

-Dalį faktorių jau turime: unikalią trasą, vietinės dviračių sporto gerbėjų bendruomenės palaikymą, savivaldybės atstovų palaikymą ir supratimą, jog geriau pasirūpinti žmonių aktyviu užimtumu, nei jų ligų gydimu. Taip pat verslo įmonių atstovų palaikymo ir paramos: didelis „ačiū“ už paramą ir prizų steigimą bendrovėms „Vikeda“, „Kėdainių konservų fabrikas“, „Elanus“, nuolatiniams LDSF rėmėjams bendrovėms „Koliz Vostok“, „Voltas“, „Asgaard property“, taip pat SKODA atstovams Lietuvoje bendrovei „ARX“. Be verslo atstovų paramos panašus renginys mūsų federacijos biudžetui būtų pernelyg didelė našta...Žinoma, dar reikia, kad svetingi kėdainiečiai atvyktų kartu su mumis pasidžiaugti dviračių sporto renginiu, galbūt, net išdrystų jame pasivaržyti... Dar ir geras oras renginio dieną tikrai nepamaišytų. Bandysim jį užsakyti, kad ir kiek tai kainuotų (juokiasi)...

-Ką gi, dėkoju už Jūsų atsakymus ir iki susitikimo dviračių sporto šventėje Kėdainiuose rugpjūčio 8 d.

-Ačiū už dėmesį ir iki susitikimo.

Turizmas